Skip to content

745 Ensign AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 29, 2023

Property Information

Block3.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,374
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$197,000
70%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+9.5%
2024$7,480+3.4%
2023$7,236+1.4%
2022$7,137+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,374DeedBook 19405, Page 308Recorded6/14/2023

Property Sale

Sale
$299,100

From:

To:

Sq Ft2,374DeedBook 16171, Page 938Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 13203, Page 921

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5347, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1970