Skip to content

708 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block3.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,403
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
39%
Improvement Value:$134,700
61%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,380+5.9%
2024$6,022+6.8%
2023$5,638+1.4%
2022$5,561+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,403DeedBook 19892, Page 305Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$251,500

From:

To:

Sq Ft1,403DeedBook 17224, Page 403Recorded8/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 5049, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 4956, Page 870