Skip to content

725 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1959

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block3.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,788
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
33%
Improvement Value:$164,200
67%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+5.9%
2024$6,757+6.8%
2023$6,325+1.4%
2022$6,239+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 15845, Page 905Recorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959