Skip to content

87 Oak StBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Feb 11, 2015

Property Information

Block3.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,008
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,500
62%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,706+5.9%
2024$5,386+6.8%
2023$5,042+1.4%
2022$4,973+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16011, Page 498Recorded2/20/2015

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5714, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1970