Skip to content

735 Sunset RdBeachwood, NJ 08722

Built 1976

Last Sale Price
$222,222
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block3.12
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
38%
Improvement Value:$129,000
62%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,069+5.9%
2024$5,729+8.1%
2023$5,299+1.4%
2022$5,227+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$222,222

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16466, Page 103Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4624, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1976