Skip to content

836 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Built 1951

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block3.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,114
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$159,600
68%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,813+6.0%
2024$6,430+6.8%
2023$6,020+1.4%
2022$5,938+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 17224, Page 112Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 12349, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1951