Skip to content

834 Seaman AveBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block3.16
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,016
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
38%
Improvement Value:$140,200
62%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+5.9%
2024$6,173+6.8%
2023$5,779+1.4%
2022$5,700+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 13133, Page 1588

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12887, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1960