Skip to content

708 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block3.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,760
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$119,200
61%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,640+6.0%
2024$5,323+12.5%
2023$4,733+1.5%
2022$4,665+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,760DeedBook 18839, Page 1525Recorded12/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970