Skip to content

732 Spar AveBeachwood, NJ 08722

Built 1999
Other Exempt

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block3.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,507
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$202,200
73%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,863+1.4%
2022$6,766+1.1%
2021$6,694+4.8%
2020$6,389+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,507DeedBook 17684, Page 462Recorded11/18/2019

Property Sale

Sale
$140,636
DeedBook 5697, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1999