Skip to content

735 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1935

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block3.21
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,188
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
54%
Improvement Value:$65,700
46%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,188+6.0%
2024$3,953+6.8%
2023$3,700+1.4%
2022$3,650+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,188DeedBook 18911, Page 1645Recorded2/16/2022

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft968DeedBook 16386, Page 932Recorded5/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1935