Skip to content

700 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 2012

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block3.22
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,561
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$242,800
76%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229+5.9%
2024$8,711+6.8%
2023$8,155+1.4%
2022$8,044+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500
Sq Ft2,561DeedBook 17588, Page 230Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 15399, Page 1649

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14392, Page 1918