Skip to content

728 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block3.24
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,000
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
48%
Improvement Value:$162,500
52%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,075+5.9%
2024$8,566+6.8%
2023$8,019+1.4%
2022$7,909+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970