Skip to content

1017 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 9, 2026

Property Information

Block3.26
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,304
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$141,100
64%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+6.0%
2024$6,060+6.8%
2023$5,673+1.4%
2022$5,596+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 15772, Page 1195Recorded3/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 10399, Page 457

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 4716, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1987