Skip to content

1001 Ship AveBeachwood, NJ 08722

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block3.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,164
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$173,500
70%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216+5.9%
2024$6,811+6.8%
2023$6,377+1.4%
2022$6,290+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft2,164DeedBook 20145, Page 1621Recorded9/26/2025

Property Sale

Sale
$273,500

From:

To:

Sq Ft2,164DeedBook 16205, Page 1438Recorded10/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 11124, Page 170

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5157, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$34,595
DeedBook 5113, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1986