Skip to content

1009 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block3.28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,282
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$111,700
60%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,422+6.0%
2024$5,117+6.8%
2023$4,791+1.4%
2022$4,725+4.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,282DeedBook 18382, Page 32Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$224,500
DeedBook 14380, Page 246

Property Sale

Sale
$294,500
DeedBook 13211, Page 1588

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10351, Page 1699

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5641, Page 986

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 4989, Page 418

Property Sale

SaleMulti
$81,900
DeedBook 4433, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1985