Skip to content

1048 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block3.30
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,019
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$147,900
64%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,763+5.9%
2024$6,384+6.8%
2023$5,976+1.4%
2022$5,895+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 14426, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 5210, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1977