Skip to content

57 Birch StBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block3.31
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,806
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$162,100
68%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,885+5.9%
2024$6,499+6.8%
2023$6,084+1.4%
2022$6,001+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,806DeedBook 20035, Page 179Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,806DeedBook 18716, Page 1458Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 16777, Page 109Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14586, Page 1395

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12145, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1972