Skip to content

73 Birch StBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Jul 31, 1991

Property Information

Block3.35
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,010
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,600
58%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+6.0%
2024$4,895+6.8%
2023$4,583+1.4%
2022$4,520+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 4921, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1970