Skip to content

953 Tiller AveBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block3.36
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,063
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
47%
Improvement Value:$85,700
53%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,667+6.0%
2024$4,405+6.8%
2023$4,124+1.4%
2022$4,067+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,063DeedBook 20004, Page 827Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 15330, Page 1180

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 12054, Page 1177

Property Sale

SaleMulti
$107,900
DeedBook 4740, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1965