Skip to content

725 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block4.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage3,720
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
27%
Improvement Value:$332,800
73%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,149+5.9%
2024$12,411+6.8%
2023$11,619+1.4%
2022$11,460+4.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 11345, Page 1529

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4853, Page 931