Skip to content

709 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2008

Property Information

Block4.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage2,496
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
26%
Improvement Value:$341,400
74%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,399+5.9%
2024$12,647+6.8%
2023$11,840+1.4%
2022$11,678+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 11558, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1960