Skip to content

735 Capstan AveBeachwood, NJ 08722

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 21, 1989

Property Information

Block4.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,848
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
48%
Improvement Value:$102,500
52%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+5.9%
2024$5,370+6.8%
2023$5,027+1.4%
2022$4,958+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4785, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1920