Skip to content

717 Barnegat Blvd(Block 4.04 Lot 4)Beachwood, NJ 08722

Built 1952

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
May 30, 2022

Property Information

Block4.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,176
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
47%
Improvement Value:$98,500
53%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,396+6.0%
2024$5,093+6.8%
2023$4,768+1.4%
2022$4,703+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$429,000
DeedBook 19065, Page 1Recorded6/14/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$267,500

From:

To:

DeedBook 16837, Page 423Recorded8/14/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1952