Skip to content

708 Compass AveBeachwood, NJ 08722

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block4.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$88,200
51%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,030+6.0%
2024$4,747+13.5%
2023$4,183+1.4%
2022$4,126+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,176DeedBook 19521, Page 816Recorded10/26/2023

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5436, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1920