Skip to content

22 Larboard StBeachwood, NJ 08722

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block4.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,403
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
39%
Improvement Value:$138,400
61%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+6.2%
2024$5,942+7.1%
2023$5,547+1.4%
2022$5,468+6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 5190, Page 707

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5101, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1964