Skip to content

620 Capstan AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block4.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
50%
Improvement Value:$83,700
50%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,899+5.9%
2024$4,624+6.8%
2023$4,329+1.4%
2022$4,270+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12194, Page 830

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 5570, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1970