Skip to content

600 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1935

Last Sale Price
$29,500
Last Sale Date
Dec 22, 1987

Property Information

Block4.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,900
45%
Improvement Value:$124,400
55%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514+6.0%
2024$6,148+6.8%
2023$5,756+1.4%
2022$5,677+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 4625, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1935