Skip to content

624 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 20, 2015

Property Information

Block4.09
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,438
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
47%
Improvement Value:$94,900
53%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+5.9%
2024$4,937+6.8%
2023$4,621+1.4%
2022$4,558+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958