Skip to content

649 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block4.10
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,168
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
30%
Improvement Value:$222,700
70%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,241+6.0%
2024$8,722+6.8%
2023$8,165+1.4%
2022$8,054+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,168DeedBook 18594, Page 1179Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 16377, Page 995Recorded4/28/2016

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 15657, Page 1393Recorded10/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5485, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1962