Skip to content

617 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1930

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block4.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage868
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
51%
Improvement Value:$84,000
49%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+5.9%
2024$4,654+25.5%
2023$3,708+1.4%
2022$3,657+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$324,900
Sq Ft868DeedBook 19167, Page 113Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 13858, Page 723

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 4011, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1930