Skip to content

616 Beacon AveBeachwood, NJ 08722

Built 1935

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block4.12
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage792
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
57%
Improvement Value:$64,400
43%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,339+6.0%
2024$4,095+6.8%
2023$3,834+1.4%
2022$3,781+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft792DeedBook 19295, Page 299Recorded2/7/2023

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 11950, Page 1007

Property Built

Built

Year Built: 1935