Skip to content

600 Beacon AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 8, 2001

Property Information

Block4.12
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,704
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
45%
Improvement Value:$103,400
55%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,471+5.9%
2024$5,164+6.8%
2023$4,834+1.4%
2022$4,768+7.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 10281, Page 904

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5526, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4968, Page 749

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 4023, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1950