Skip to content

553 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block4.17
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,236
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
41%
Improvement Value:$123,600
59%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,081+5.9%
2024$5,740+6.8%
2023$5,373+1.4%
2022$5,300+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950