Skip to content

534 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block4.17
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,568
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
48%
Improvement Value:$91,200
52%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+6.0%
2024$4,780+6.8%
2023$4,475+1.4%
2022$4,414+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 5066, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1945