Skip to content

536 Compass AveBeachwood, NJ 08722

Built 1925

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block4.18
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,785
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
50%
Improvement Value:$172,900
50%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,958+6.3%
2024$9,369+6.8%
2023$8,771+1.4%
2022$8,651+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 15675, Page 1146Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 12881, Page 1885

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4535, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1925