Skip to content

501 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Last Sale Date
Jul 19, 1996

Property Information

Block4.18
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,616
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
42%
Improvement Value:$117,400
58%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,878+6.0%
2024$5,548+6.8%
2023$5,194+1.4%
2022$5,123+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 5389, Page 866

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4473, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1950