Skip to content

500 Beacon AveBeachwood, NJ 08722

Built 1918

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block4.19
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,063
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
41%
Improvement Value:$147,000
59%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+5.9%
2024$6,839+6.8%
2023$6,402+1.4%
2022$6,315+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,063DeedBook 16523, Page 1889Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,063DeedBook 15712, Page 1088Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5576, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 4739, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1918