Skip to content

444 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 2017

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block4.24
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,042
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
27%
Improvement Value:$232,100
73%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+5.9%
2024$8,714+6.8%
2023$8,157+1.4%
2022$8,046+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 16654, Page 1585Recorded2/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,042DeedBook 16617, Page 1802Recorded12/30/2016