Skip to content

416 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1942

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Feb 3, 2006

Property Information

Block4.24
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage644
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
54%
Improvement Value:$67,400
46%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+5.9%
2024$4,057+6.8%
2023$3,798+1.4%
2022$3,746+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 13050, Page 1089

Property Built

Built

Year Built: 1942