Skip to content

400 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 20, 2005

Property Information

Block4.24
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,260
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
57%
Improvement Value:$65,500
43%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,394+6.0%
2024$4,147+6.8%
2023$3,882+1.4%
2022$3,829+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12838, Page 1983

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4769, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 4393, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1940