Skip to content

444 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2024

Property Information

Block4.25
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,151
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
36%
Improvement Value:$154,000
64%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,964+5.9%
2024$6,573+6.8%
2023$6,153+1.4%
2022$6,069+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016