Skip to content

437 Forepeak AveBeachwood, NJ 08722

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block4.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage848
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,800
56%
Improvement Value:$67,400
44%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,449+5.9%
2024$4,199+6.8%
2023$3,931+1.4%
2022$3,877+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$334,900
Sq Ft848DeedBook 19911, Page 1785Recorded1/27/2025

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft848DeedBook 19238, Page 670Recorded11/30/2022

Property Sale

Sale
$154,500

From:

To:

Sq Ft848DeedBook 17097, Page 701Recorded4/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 10098, Page 1443

Property Built

Built

Year Built: 1928