Skip to content

452 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1916

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 17, 2007

Property Information

Block4.25
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,594
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
41%
Improvement Value:$124,100
59%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,096+6.0%
2024$5,753+6.8%
2023$5,386+1.4%
2022$5,313+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13834, Page 230

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 10293, Page 1364

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4607, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1916