Skip to content

316 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1915

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Nov 23, 1992

Property Information

Block4.28
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,294
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
48%
Improvement Value:$92,500
52%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178+6.0%
2024$4,887+6.8%
2023$4,575+1.4%
2022$4,513+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5026, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1915