Skip to content

445 Barnegat BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1927

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block4.29
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,100
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
39%
Improvement Value:$161,100
61%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+6.0%
2024$7,294+6.8%
2023$6,828+1.4%
2022$6,735+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,100DeedBook 19050, Page 1217Recorded6/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1927