Skip to content

437 Compass AveBeachwood, NJ 08722

Built 1912

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block4.30
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,425
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
46%
Improvement Value:$98,900
54%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,340+5.9%
2024$5,041+6.8%
2023$4,719+1.4%
2022$4,655+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,425DeedBook 19674, Page 1215Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4029, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1912