Skip to content

429 Compass AveBeachwood, NJ 08722

Built 2018

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block4.30
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,816
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
28%
Improvement Value:$221,000
72%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,886+5.9%
2024$8,387+6.8%
2023$7,852+1.4%
2022$7,745+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 17166, Page 1016Recorded7/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 16558, Page 1713Recorded11/2/2016