Skip to content

19 Lookout StBeachwood, NJ 08722

Built 1952

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block4.30
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,008
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$88,900
51%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,050+7.7%
2024$4,690+6.8%
2023$4,390+1.4%
2022$4,331+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
Sq Ft1,008DeedBook 18306, Page 163Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10655, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5458, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1952