Skip to content

318 Clubhouse RdBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 3, 2010

Property Information

Block4.34
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,038
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
36%
Improvement Value:$166,100
64%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,539+5.9%
2024$7,116+6.8%
2023$6,661+1.4%
2022$6,570+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14767, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1940