Skip to content

245 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 19, 2014

Property Information

Block4.38
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
Description2SFB
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage6,414
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$315,000
64%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,375+5.9%
2024$13,568+6.8%
2023$12,702+1.4%
2022$12,528+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$430,000

From:

To:

DeedBook 15750, Page 1259Recorded2/24/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel